0-12 YAŞ » AŞILAR

« önceki sayfaya dön

Aşılar Hakkında Yanlış Bilinenler

1-   Aşı vücuda mikrop sokmaktır, zarar verir…  Zaten aşılamada esas hastalığa neden olan mikrobu zayıflatıp vücuda sokmak ve bağışıklık sistemine hastalığı tanıtmaktır.
 
2-  Aşılar kısır bırakır: Hiç öyle şey olur mu ? Aşılarla yumurtalık veya testisler ve bunları etkileyen hormonlar arasında hiçbir etkileşim yoktur
 
3-   Aşılara rağmen hastalık geçirilmelidir! Her aşının hastalıklardan belli oranlarda koruyuculuğu vardır. Bazı aşılar hastalıklardan %100 koruma sağlarken bazı aşılarda bu oran daha düşüktür. Üstelik hastalığı geçirmek zorunlu olsaydı biz neden aşı yapıyoruz ki ?
 
4-   Prematüre bebekler 3.5 – 4 kilo olana kadar aşılanmaz: Hayır! doğum tartısı aşırı düşük (1500 g altında) olmadığı taktirde sağlıklı prematüreler normal bebeklerin aşı takvimine göre aşılanabilir.
 
5-    Aşılardan sonra 3 gün kesinlikle banyo yapılmaz: Hayır! Aşı yerinde aşırı şişlik ve kızarıklık yoksa banyoya da engel yoktur.
 
6-    Ateş ve grip gibi hastalıklar sırasında aşı yapılamaz: Hafif enfeksiyonlar, ishal vs aşılara kesinlikle engel değildir. Aşının hastalığı ağırlaştırmayacağı gibi, hastalık da aşının tutmasına engel olmaz.
 
7-   Antibiyotikler ve ilaçlar aşının tutmasına engel olur mu ? Hastalıkların ağır dönemleri dışında özellikle nekahatte antibiyotik kullanılırken aşı yapılabilir.
Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU / Çocuk Hastalıkları Uzmanı

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi