0-12 YAŞ » BESLENME

« önceki sayfaya dön

6-12 Ay Bebek Beslenmesi

EK GIDALAR

Bebekler ilk 6 ay  sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü almayan veya formula ile karışık beslenen bebeklere doktorunuz 4. aydan itibaren  ek gıdaları başlayabilir.

1. MEYVE SUYU VEYA PÜRESİ  (Saat 09:00-10:00) VEYA ORGANİK MEYVE PÜRELERİ
 Mevsimine göre elma, armut, havuç, şeftali, kayısı ve üzüm suyu olabilir. Meyveler ilk hafta her gün bir tanesi 5-10 çay kaşığı olacak şekilde başlanır. 2. hafta tek tek veya karışım halinde günlük 120 mlt meyve suyu veya 1 kase (150 gr.) meyve püresi olacak şekilde arttırılır.

2. SEBZE ÇORBASI (Saat 12:00-14:00)
 İlk hafta 2 su bardağı su, 1-2 çaykaşığı zeytinyağı, orta veya küçük boy patates, havuç ve kabaktan ½ tanesi bir kapta 30-40 dakika haşlanır, sonra blendır veya robottan geçirilerek basit sebze çorbası şeklinde verilir.
 İkinci hafta sebze çorbasına 1 tatlı kaşığı irmik veya pirinç ile patlıcan dışındaki diğer sebzelerden (ıspanak, kereviz, domates,semiz otu, dere otu, maydanoz v.s.) ilave edilebilir.
 Bebek 6. ayını doldurmuşsa  haftanın 4-5 günü sebze çorbasına et katılabilir. Et kıyma veya tavuk eti şeklinde olmalıdır.  Bebek kıyması 3 kez çekilmiş yağsız dana eti olacak, tavuk eti ise tavuk göğsünden 1 kibrit kutusu kadar olacaktır.
 6.aydan itibaren haftanın 2-3 günü yoğurtlu çorbalar da (yayla veya tarhana çorbası) verilebilir.
 Sebze çorbaları 2 günlük hazırlanabilir. Ancak ıspanak çabuk tüketilmelidir.

3. YOĞURT (Saat 15:00-16:00)
 6.aydan önce başlanmışsa günlük pastörize sütlerden yoğurt yapılabilir veya doğal yoğurtlar  günde 1 kase (150 gr.) olacak şekilde verilebilir.

Allerjik yapılı bebeklere ve özellikle inek sütü allerjisi olan bebeklere keçi sütünden yoğurt yapılıp verilebilir. Ancak inek sütü allerjisi olan bebeklerin 1/3´ünde keçi sütü allerjisi de olabileceğinden hekim kontrolünde dikkatli olarak başlamak gerekmektedir. Allerjik yapılı olmayan bebeklere 6.aydan sonra her çeşit yoğurt verilebilir. Meyveli yoğurtlar günde 2 taneyi aşmamalıdır.

4. MUHALLEBİ (Saat 18:00-22:00)
 Akşam öğünü olarak Muhallebi veya tahıllı kaşık mamaları kullanılabilir. Muhallebi yapımı için 1 su bardağı suya 1-2 tatlı kaşığı pirinç unu katılır. 5-10 dakika karıştırılarak  pişirilir.Sonra soğumaya bırakılır. Ilık hale geldiğinde 4-6ölçek toz mama katılır, iyice karıştırılarak bebeğe verilir. Biberon maması kullanmayan veya muhallebi sevmeyen bebeklere akşam öğünlerinde tahıllı kaşık mamalarından biri verilebilir.

5. KAHVALTI (Saat 07:00-09:00)
 6. – 7. aylarda başlanır.
 60-90 mlt kadar mama, meyve suyu, ıhlamur veya anne sütünden birine
• 4-6 büsküvi
• yarım ile 1 kibrit kutusu kadar tuzsuz yağsız beyaz peynir veya labne peyniri
• ½ yumurta sarısı (iyice pişmiş-katı)
• Reçel veya pekmez
• Tereyağı veya ceviz içi
karıştırılarak bebeğe verilebilir.
 
 Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU / Çocuk Hastalıkları Uzmanı
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bilge Celebi diyor ki; "Bebe bisküvi kilo aldırırımi?"

Bebeğim 8 aylık ; 6,5 aydan itibaren bebe bisküvili kahvaltı veriyorum. Düzenli kullanımda bebe biskuvisinin kilo aldırmasından endişeleniyorum, bu mümkünmü acaba? Kaç aya kadar bu tur kahvaltı verilir?

26 Mart 2012 Tarihinde Gönderildi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi