GEBELİK » DOĞUM

« önceki sayfaya dön

Normal Doğum

Doğum en  az 28 haftalık bir gebelik sürecinden  sonra bebeğin rahim dışına çıkma­sı olarak tanımlanır­. Daha erken  doğmuşsa, rahim dışın­da yaşama yeteneği­ni kazanmamış olduğu için bu durum düşük olarak adlandırılır­. Ancak günümüzde gelişen  tıp ve teknoloji sayesinde erken  haftalar­da doğan bebeklerin de yaşama olasılığı artmıştır­. 


Normal doğum 38-42 gebelik haftaları arasında, kendiliğinden  başlayan rahim kasılmalarıyla, başla gelen  tek bir bebeğin anne ve bebeğe zarar vermeden  vajinal yolla canlı olarak doğmasıdır­. 

Normal doğumda, bebek doğduktan en  geç otuz dakika sonra plesanta ve zarları da kendiliğinden  rahimden  dışarı atılır­. Normal bir doğumda yaklaşık 300 ml kadar kan kaybı olur.
 
Doğum için geçen süre 24 saatten  daha azdır­. Sağlıklı bir doğum eylemi güç olmayan fizyolojik bir olaydır­. 

Normal bir gebelik süresi son adet başlangıç gününden  itibaren  280 gün ya da 40 haftadır­. Beklenen  doğum tarihi, "son adet tarihi + 7 gün - 3 ay" formülüyle hesaplana­bilir­. 

Gebelerin beklenen  doğum tarihi­ni içerisine alan hafta doğum yapma olasılığı % 80´dir­. Normal miadın­da doğum 38 - 42. haftalar arasın­da herhangi bir zaman­da gerçekleşebilir­.
 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi