GEBELİK » DOĞUM SONRASI

« önceki sayfaya dön

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum sonrası depresyon bulgularının, doğum sonrasındaki günlerde sıklıkla görülen ‘postpartum blues’ ya da ‘lohusalık hüznü’nden ayırt edilmesi güç olabilir.

Bu durum, lohusaların yüzde 50-70inde görülür. Sık ağlama, endişeli olma ve üzüntü ile ortaya çıkar. Rahatsızlık genellikle en fazla 10 gün sürer ve belirtiler kendiliğinden kaybolur.
Doğum sonrası depresyon 2-8’nci haftalar arasında başlar ve en çok 1 yıl sürer. Tedavi görmeyen kadınlarda 3 ay ile 1 yıl arasında kendiliğinden düzelebilir. Annenin bebeğine karşı ilgisizliği ön plandadır. Anne, bebeğine yeterli bakımı gösterememekten, hatta ona zarar vermekten korkabilir. Ağır depresif belirtiler yanında, intihar düşünceleri ya da girişimleri görülebilir.
 
Destekle hafif atlatılır
Bazı risk etmenlerini taşıyan kadınlarda doğum sonrası depresyonun daha sık görüldüğü bilinmektedir. Bu risk etmenleri kadının ya da eşinin işsizliği, sosyal desteğin yetersiz olması, evlilik sorunları, planmamış gebelikler, önceki gebeliklerde depresyon geçirilmesi, yüksek riskli gebelik yaşanmış olması, kayıpla sonlanan gebelik ve doğum deneyimleri ile ilgili duyulan kaygılardır.
Bu yüzden bir ya da daha fazla risk etkeni taşıyan kadınların doğum sonrası depresyon için taranması öneriliyor. Tarama için en sık kullanılan yöntem Edinburgh Postpartum Depresyon Skalası.

Ne yapılmalı?
- Sağlık çalışanları, anne ve bebek için ciddi tehdit oluşturan bu hastalığa karşı daha duyarlı olabilir, zamanında müdahale edilebilir.
 - Doğum sonrasında annenin uyku düzenini sağlamak konusunda yardımcı birinin varlığı ile çoğunlukla annedeki kaygıları ve hüzün hali kendiliğinden kaybolur.
-  Bazen bu depresyonun belirtileri öyle şiddetli olur ki, annenin emzirmeyi bırakması önerilir ve antidepresantedavisine başlanır.
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi