AKTİVİTELER » EĞLENCE VE TARİHİ MEKANLAR

« önceki sayfaya dön

İzmir Oyuncak Müzesi

 İzmir, çocukların ve tekrar çocukluğunu yaşamak isteyen büyüklerin büyülenerek gezecekleri ve kendilerini masal dünyasında bulacakları düş müzesine kavuşuyor. Çok güçlü bir eğitim aracı olan oyun ve oyuncaklarımızı sağlıklı bir gelecek yaratmak için önemsiyoruz.


İzmir Konak Belediyesi, çocuklarımıza ve çocukluğunu kaybetmemiş yetişkinlerimize düşsel dünya tarihini sunmaktadır. Eski Çağlarda her sınıf insan boş zamanlarını oyun oynayarak geçirirdi. Bu nedenle oyun ve oyuncak tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Bebek, top, aşık kemiği, tahta at ilk oyuncaklar olarak oyuncak tarihinde yerlerini almıştır. Dünya Tarihi, oyuncak tarihidir. Çünkü oyunlar ve oyuncaklar bir milletin kültürel tarihinin en önemli tanıklarıdır. Tarihin seyri önce oyuncaklara yansır.

İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, dünyaca ünlü değerli seramik sanatçımız Ümran Baradan´ın dünyanın çeşitli ülkelerinden edindiği oyuncakların ve düzenlediği yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yaptığı eserlerin yanında; şair, yazar ve İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu Sunay Akın´ın katkılarıyla 1850´li yıllardan 1970´lere kadar gelen tarihsel dönemde; teneke, tahta, kağıt ve plastik malzemelerden üretilmiş dünya tarihinin en önemli oyuncaklarını bünyesinde barındırmaktadır. 
Geleneksel Türk Gölge Oyunumuz Karagöz ve Hacivat´ın tanıtıldığı bölümümüzde, Karagöz ve Hacivat´ın dünyasına konuk olup, sokaklarında oturup oyunlarını izleyeceğiz.

İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi´nde düşlerin içinde seçkin oyuncaklar karşısında büyülenirken, kafeteryamıza geldiğinizde kendinizi Flaman Sanatçı Pieter Bruegel´in ´´Çocuk Oyunları´´ tablosunun içinde bulacaksınız. Burada 16. yüzyıl masalarında oturup dönemin çocuklarının oyunlarını izleyeceksiniz.

Dünya Oyuncak Müzeleri içinde önemli bir yere sahip olan Almanya Nuremberg Oyuncak Müzesi, 1961 yılında kurulmuş ve 1971 yılında halka açılmış. Birçok oyuncak müzesine sahip olan İngiltere´de ise, 1982 yılında halka açılan Londra Oyuncak ve Model Müzesi ve özel bir müze olan Pollock´ın Oyuncak Müzesi zengin oyuncak koleksiyonları ile dikkat çekmektedir. Bunların yanında 1976´da halka açılan Fransa Poissy Oyuncak Müzesi, Stockholm Oyuncak Müzesi, İtalya Milano Oyuncak Müzesi, 1974´te kişisel bir girişimle kurulvan Japonya Oyuncak Müzesi ve 1975´te kurulan Washington Bebek Evi ve Oyuncak Müzesi dünyanın en önemli oyuncak müzeleri arasında yerini almaktadır.

Türkiye´de ise 1990 yılında Prof. Dr. Bekir Onur tarafından kurulan Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, arkeolog Musa Baran tarafından İzmir Bademler köyündeki Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Müzesi ve şair yazar Sunay Akın tarafından 2005 yılında halka açılan İstanbul Oyuncak Müzesi ardından İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesini halkımıza armağan etmektedir.
 
Adres
Halil Rıfat Paşa No:31 Varyant Konak / İZMİR
Telefon
0232 425 75 13
E-mail
info@izmiroyuncakmuzesi.com
E mail yoluyla rezervasyon yapılmamaktadır.
Müze Ziyaret Saatleri
09.00 - 17.00
Müzemiz Pazartesi günleri kapalıdır.
 
Resmi tatillerde müzemiz kapalıdır.
 
Bilet Fiyatları
Tam: 5,00 TL
indirimli: 2,00 TL

Müzemizde flaşlı fotoğraf çekmek yasaktır.
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Okçuluk

Okçuluk. Kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalı. Okçuluk ilk kez 1904 Yaz Olimp... » Devamını Okuyun!

Uzakdoğu Sporları

Birçok sporun kökeni dövüşe dayanır, ama Çin´de ve Japonya´da dövüş sporları çok uzun bir za*man dilimi içinde gelişerek manevi, hatta dinsel bir boyu... » Devamını Okuyun!

Antalya Oyuncak Müzesi

?Oyuncağı küçümseyen bir toplumun geleceği olamaz."... » Devamını Okuyun!

Çocuk Kütüphaneleri

http://www.ekutuphane.org/web/catalog/search.php http://www.istanbulkutuphaneleri.org... » Devamını Okuyun!

Binicilik

Ata biniş ve çalıştırma kurallarını içine alan bir eğitim sporu. insanla at arasındaki yakınlık binlerce yıl önce başlamıştır. Bu yakınlık, bir sanat ... » Devamını Okuyun!

Araştırma Kütüphaneleri

http://www.istanbulkutuphaneleri.org... » Devamını Okuyun!

Dans

DANS, en eski sanatlardan biridir. İlk insanlar isteklerini içgüdüsel bazı ritmik hareketlerle anlatırlardı. Aslında, dansın insanlığın yeryüzünde var... » Devamını Okuyun!

Bale Müzik ve Dans Kursları

Bale; dans, mimik, müzik ve dekor sanatlarının ileri standartta birleştirilerek kullanan bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanabilir. Asıl eleman olar... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi