GEBELİK » GEBELİK

« önceki sayfaya dön

Doğum İzni

Çalışan anne adayları doğum izni için hangi evrakları hazırlamalı?
İş Yerinin muhasebe yada insan kaynakları birimine başvurarak  bağlı bulunduğu ssk şube müdürlüğü öğrenmesi gerekir.

Daha sonra periyodik Kontrolleri yaptığı hekimden doğuma 8 hafta kaldığına ilşkin belge alması gerekmektedir.Uygulamada bu doğum izni belgesi olarak adlandırımaktadır. 

Ancak çoğul gebelik halinde bu 8 haftalık süre 10 hafta olur . 
Daha sonra Vizite kağıdı ve Sağlık karnesi ile hastaneye giden gebe işci doğum izni aldıktan sonra bu belgeyi saklamalı, doğum yaptıktan sonra doğum belgesinin aslını işyerinin muhasebe servisine vermesi gerekir.

Diğer bütün işlemleri işveren tarafından takip edilecektir.

Doğum yardımı nedir?
Bunlardan birincisi gebe olduğu süre içerisindeki periyodik kontroller ve sağlık yardımları sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanır.
Doğum yaptığında doğumla ilgili sağlık yardımları hastanede yapılan harcamalar sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanır.
Doğumdan sonra kadın işciye emzirme yardımı verilir. Bu emzirme  yardımı her yıl değişmektedir.
Doğumdan sonra iş görmezlik ödeneği dediğimiz, Kadın işciye aldığı en son ücretin günlüğünün 2/3 oranında  bir ödeme yapılır.

Doğum izninde maaş nereden alınır?
Doğum yapan kadın işci çalışmadığı süreler için iş görmemezlik ödeneği alabilir.İş görmemezlik ödeneği doğrudan işyerinin bağlı bulunduğu şube müdürlüğüne başvurulup alınabilir.www.sskemekli.com

İşci işterse bu belgeleri işverene verip şube müdürlüğü ile yapacağı protokol gereğince iş veren işciye kurum adına ödeme yapar daha sonra kurum işverenden alacağı primlere mahsuben bu ödemeleri düşebilir.

Süt izninin süresi ne kadardır?
Kadın işcilere çocuklarını emzirmeleri için bir yıla kadar günde bir buçuk saat süt izni verilir.
Bu süt izninin kaça bölüneceği ne kadar süre ile uygulanacağı tamamen kadın işcinin kendisine bağlıdır.Ancak büyük şehirlerde trafiğin yoğun olduğu yelerde, işe gidiş gelişlerin sıkıntılı olduğu yerlerde işci işverenden işe daha geç gelmesini isteyebilir veya işten erken ayrılmak isteyebilir.
Kadın işciler süt izinlerini toplu olarak kullanamazlar.
İş veren işcinin kullandığı süt izininden her hangi bir kesinti yapamaz.

 

www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/26731.html
www.sskemekli.com/sosyal-guvenlik-rehberi/dogum-izni.html
www.sgk.tc/sosyal-guvenlik-kurumu/ssk-ssk-sgk-dogum-parasi-sgk.html
 

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi