GEBELİK » GEBELİK

« önceki sayfaya dön

Gebelikte Cilt Değişiklikleri

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Murat Keskin özellikle hamile cildinin özel bakım, nemlendirme ve koruma gerektirdiğini belirterek bebek bekleyen hanımların her mevsim ciltlerine özen göstermeleri konusunda uyarıda bulundu, özellikle yaz mevsiminde nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında ipuçları verdi. 

“Doğal cilt bakımı zor değildir. Oldukça az sayıda bakım ürünü ve az zaman ayırarak cildinize gereken bakımı yapabilirsiniz. Komplike cilt temizliği, cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin dökülmesi için yapılan yoğun kozmetik tedavileri, nemlendirici kremler sadece çok vaktinizi almaz aynı zamanda da oldukça pahalıdır ve yararlarından çok zararları vardır.

Ağır masajlar keyifli ve harika olabilir fakat masaj sırasında yapılan gereksiz sıkıştırma, ovuşturmalar cildin pH sını bozarak cildinizin tahriş olmasına ve kızarmasına neden olduğu gibi akne, sivilce ve lekelerin oluşmasına neden olabilir.” sözleri ile bilgi veren Keskin şöyle devam etti.

“Şayet cildiniz özel cilt bakım ve kozmetik ürünlerinden tahriş olmuş ise hemen başka bir ürün almaktansa cildinizi birkaç gün doğal haline bırakın ve cildinizin kendi dengesini bulmasına izin verin. Ondan sonra başka bir ürünü dikkatlice deneyin ve olabilecek reaksiyonlar izleyin.

Hamilelikte en iyi cilt bakım ürünü kimyasal madde içermeyen dolayısıyla bebeğe zarar vermeyen ürünlerdir. Böyle bir ticari ürün bulmak her zaman kolay değil. Suni koruyucular, koku ve özellikle sentetik boyalar içermeyen doğal ürünler bulmayı denemelisiniz.

Bir çok ticari cilt bakım ürünleri özellikle nemlendirici, losyon ve kremler, yağ içerirler. Bu nedenle son kullanma tarihleri geçmiş olmasa bile bayat olabilirler. Bu nedenle bu ürünler buzdolabında saklanmalıdır.” 

Hamilelik sırasında 11 Ortak Cilt Değişiklikleri

1. "gebelik kızdırma." kızdırma diğerleri (siz yapamazsınız olsa) fark bu sadece duygusal bir batıl bir terim değildir. Bu yüz parlaklık aslında bir biyolojik temeli vardır. Kan artan hacim nedeniyle sadece cildin yüzeyinin altında çok sayıda kan damarları, yanakları çekici bir allık almaya neden olur. Bu kızarıklık üzerine, yağ bezlerinin salgıları artan deri mumsu bir parlaklık verir. Çok hamile kadınlar üzerinde kızarmış yüzü onlar heyecanlıyız zaman, bir gebe olmayan insanların deneyimi benzer, ağlamıyor veya bunların kalp hızı (gebelik sürekli yapar) artırır şey.

2. Gebelik maskesi. Bazen ikinci trimesterde kendinize aynada farklı bir yüz bakarak bulabilirsiniz. Kahverengimsi veya sarımsı lekeler kloazma (ayrıca gebelik maskesi olarak adlandırılan) yüzünde herhangi bir yerde görünebilir denilen, ancak alın, üst yanaklar, burun ve çenede en sık görülür. Bu hücrelerin düzgün ekstra pigment üreten yok çünkü gebelik hormonları östrojen ve progesteron, henüz fazla pigment üretmek için deride melanin hücreleri uyarmak, Cildinizde bir lekeli bronzluk elde edebilir. Esmerler (Hiç doğum kontrol hapları almış, zaten. Yan etkisi bu özel hormonal yaşamış olabilirsiniz) ve koyu tenli kadınların göz çevresi, göz farı andıran, karanlık çevreler fark edebilirsiniz. Chloasma önlenemez, ama daha fazla melanin üretimini uyarır ultraviyole ışığa maruz kalma (yani, güneş), sınırlayarak bu lekeli, karanlık alanların yoğunluğunu en aza indirebilirsiniz.

3. Akne. Muhtemelen sivilce gün içinde sanıyordum. Hamileliğin akne nadiren ergenlik o kadar şiddetli olsa da, sizin genç temizlik ritüelleri bazı dönmek gerekebilir. Neyse ki, gebeliğin ergenlik çok daha kısadır; darbe ve sivilce teslim kısa bir süre sonra azalacaktır. Aşındırıcı scrubs veya exfoliants kaçının; hamile cilt için bu çok hassas. Daha hafif, yulaf tabanlı yüz scrubs (beslenme mağazalarında mevcut) yağlı gözenekleri çıkarın, yardım ve hassas ciltler için çok kinder vardır yapabilirsiniz. Çünkü doğum kusurları, anti-akne reçeteli ilaçlar Accutane ve risk Retin-A hamilelik sırasında kullanılamaz.

4. Linea nigra. Birçok kadın normalde kendi kasık kemiğine merkezine kendi göbeğinden çalıştıran bir soluk linea alba (beyaz çizgi) var. Bu gebelik öncesi zorlukla görülebilir. (Hatta o vardı bilinen olmayabilir). Bazen ikinci trimesterde bir linea alba bir linea nigra, çok daha belirgindir koyu renkli bir çizgi haline gelir. Bazı kadınlarda hattının yanı sıra göbek yukarı doğru uzanır. Linea nigra koyu tenli kadınlarda daha koyu ve doğumdan sonraki birkaç ay kaybolur.

5.. Karanlık alanlar gebelikten once var Küçük benler ve çiller artık daha büyük hale gelebilir. Daha koyu olur ve kahverengi lekeler veya doğum lekesi Browner olur. Yeni benler de görünebilir. (. Bu benler, özellikle kaldırdı koyu, ya da düzensiz sınırları var görünüyor eğer doktorunuz veya dermatolog danışın) areola ve meme meme oldukça çok daha karanlık olacak; cildinizin diğer bölgeleri aksine, hangi gebelik sonrası kendi orijinal rengine dönmek , aerolanız muhtemelen her zaman önce hamile olduklarını biraz daha koyu olacak.

6. Kırmızı avuç içleri ve tabanlar. Gebeliğin ikinci ayı olarak bile erken, ellerinizi ve ayaklarınızı dipleri ve içi kaşıntı ve palmar eritem adı verilen kırmızımsı bir renk tonu, üzerinde sürebilir. Artan renk gebelik merakı başka bir şey değildir.

7. Örümcek damarlar. Bu çok konuşulan Gebelik hormonları birlikte artan kan hacmi ile, sadece şube dışarı cilt yüzeyinin altındaki bu küçük, dolambaçlı kırmızı veya mor kılcal neden ve gebelik sırasında daha görünür hale gelir. Bu doğum sırasında yüzünde veya gözbebeğiniz sklera (beyaz kısmı) üzerinde pop, örümcek damarlar (bunlar küçük bir örümcek ağı andıran) için de sık görülür; iterek yoğun, kırmızı-in-the-face kılcal damarları zarar verebilir . Nevüs olarak bilinen bu seri gemiler makyaj uygun kullanımı ile kamufle edilebilir. Nevüs gebeliğin diğer cilt problemleri çok fazla yok daha uzun, bacaklar veya gövde üzerinde bazı örümcek damarlar kendi üzerine gitmek olabilir. Bir dermatolog Eğer gerekli olduğunu düşünüyorsanız, bunları enjeksiyonları kullanarak kaldırabilirsiniz.

8. Cilt etiketleri. Bazı hamile kadınlar deri birlikte giyim ve deri sürülerek losyonları alanlarda cilt etiketleri adı verilen küçük polipler, geliştirmek. Yaygın silah altında bulunan, boyun kıvrımları arasında, ya da göğüs sütyen hatları altında, deri etiketler derinin yüzeysel tabakasının hiperaktif büyüme kaynaklanır. Bunlar doğumu izleyen birkaç ay yok, ama onlar sizi rahatsız olmadığını kolayca eksize edilebilir.

9. Döküntü ısıtın. De, sadece bebekler isilik döküntü almak olduğunu düşünüyorum, ancak hamile kadınlara. Önceden ısınmış hamile vücut, aşırı terleme ile nem, cilt ve kendisine karşı veya giyim sürtünerek sürtünme kombinasyonu Yarattığı, isilik döküntü sivilceli ve biraz rahatsız edici. Bu alt karın şişkinliği kasık bölgesi üst karşı losyonları kırışık, ve iç uyluk, arasında ve meme altındaki kırışıklık yaygındır.

10. Kaşıntı. Birçok kadın günün sonunda iyi bir "sıfırdan aşağı" keyfini çıkarın. Yukarıda da belirtildiği gibi kuru ve pul pul olduğu için cildinizin bazı alanlarda kaşıntı olabilir, diğerleri, çünkü dikenli döküntü kaşıntı olabilir. Birçok kadın kaşıntı özellikle karın üzerinde uzanan deride en rahatsız edici bulmak, aynı zamanda kalça ve uyluk üzerinde.

11. Sivilceli patlamalar. Hamile kadınların yaklaşık yüzde birini kendi karın, uyluk, kalça ve ekstremitelerde kaşıntılı, kırmızı, kabarık yamalar yaşarsınız. Bu durum, kaşıntılı ürtikeryal papüller ve gebelik plaklar (Pupp adlandırılan) denir. Gebeliğin ikinci yarısında gelip eğilimindedir ve neredeyse her zaman teslim kısa bir süre sonra kaybolur. Bu diğer kaşıntılı deri döküntüsü ile aynı davranın.
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi