GEBELİK » GEBELİK

« önceki sayfaya dön

Hamilelikte Vücuttaki Değişiklikler

Çoğu sıkıntı yaratan bu değişimlerin bir bölümü doğumla birlikte kendiliğinden ortadan kaybolur. Bir kısmı içinse uzman yardım almak gerekir. İşte hamilelik döneminde anne adaylarının vücutlarında olup bitenler. 

Hamile kalmadan önce vücudunuzdaki çeşitli gelişmelerden ve değişikliklerden sadece siz sorumluydunuz. Ama karnınızda bir başka canlıyı barındırmaya başladığınız andan itibaren, vücudunuza hükmetme şansınız giderek azalıyor. Yaşayacağınız değişikliklerin tek sorumlusu siz olmuyorsunuz. 

Anne rahminde küçücük bir nokta gibi görünen cenin büyüdükçe, sizin de vücudunuz bundan etkilenecek. Hamilelik döneminde sizi zorlayacak bazı gelişmeler kaçınılmaz... 

Örneğin sabah bulantıları sizi canınızdan bezdirecektir. Daha önce sindirim sorunu yaşamadıysanız, aniden ortaya çıkan bulantı ve kusma sorunu, canınızı sıkabilir. Ayrıca nefes darlığı, bacaklarda şişme ve tabii kilo alımı, hamilelik döneminde vücudunuzda görülecek geçici değişikliklerden... 

Bunları hamileliğin yan etkileri olarak nitelendirebilirsiniz. Çünkü doğumdan birkaç hafta sonra söz konusu sıkıntıların büyük bölümü kendiliğinden yok olur. Doğum sırasında yaşanan sıkıntılar sonrasında ise hemoroid problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. İdrar kaçırma ve kabızlık da sizi zorlayacak olası sorunlardandır. Fazla kilo kâbusundan kurtulmanın yoluysa, genellikle doktor kontrolünde diyet ve egzersizden geçer.

1-Vajina akıntısı

Belirtileri: Hamilelik esnasında vajinadan beyaz yapışkan bir sıvı gelebilir. Eğer vajinanızda yanma ve kaşıntı hissi varsa doktorunuz ile görüşün.

Sebebi: Hormonlarda ve vajinal kan akışında artış olması

Baş etme yöntemleri: Hamilelik esnasında günlük pedleri kullanabilirsiniz.

2-Güldüğümde idrarımı kaçırıyorum

Belirtileri: Güldüğünüzde veya hapşırdığınızda idrar kaçırma gözlenmesi.

Sebebi: çok fazla sıvı tüketilmesinde veya fazla kilo aldıysanız rahiminiz idrar kesenize baskı yapabilir ve bu da idrar kaçırmanıza neden olabilir.

Baş etme yöntemleri: Gün içerisinde sık sık tuvalete gidilmeli. Bunun yanı sıra yanınızda günlük ped ve ekstra bir iç çamaşırı da bulundurabilirsiniz. Ayrıca Kegel egzersizleri de bu bölgedeki kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olur.

3-Sürekli olarak gaz çıkartıyorum!"

Belirtileri: Karnınızda şişlik ve ağrılar ve sürekli olarak gaz çıkarma isteği.

Nedeni: Hamilelik esnasında bağırsaklar kanınızda dolaşan progesteron nedeniyle ağır işlev gösterir.

Baş etme yöntemleri: Kabızlık tedavisi gaz çıkarma ve karın şişliği sorununuz ile baş etmenizde size yardımcı olacaktır.

4-"Burunlarım tıkalı fakat hasta değilim”

Belirtileri: Sürekli olarak soğuk algınlığı belirtileri ve burunda tıkanıklık

Nedeni: Artan hormonlarınız ve kan dolaşımı bu tıkanıklığın nedenidir.

Baş etme yöntemleri: Burun damlaları kullanın ve bol miktarsa sıvı tüketin. Eğer burnunuz kanıyorsa, kafanızı arkaya atmayın. Kafanızı öne doğru tutarak burnunuzdaki kanı boşaltın.

5-"Gece şiddetli bir şekilde horluyorum"

Belirtileri: Gece yüksek sesle horlama.

Nedeni: Burnunuzun tıkanması nedeniyle ağzınızdan nefes almak zorunda kalırsınız ve bu da horlamanıza neden olur.

Baş etme yöntemleri: Uyumadan önce burnunuza burun damlası damlatın. Yan tarafınıza yatarak uyuyun.

6-"Çok fazla terliyorum"

Belirtileri: Koltuk altlarınızda, bacak aralarınızda, belinizde ve yüz ve boynunuzda ter.

Nedeni: Metabolizmanız fazla çalışır ve pompalanan ekstra kan cildinizi ısıtır. Bu da terlemenize neden olur.

Baş erte yöntemleri: İnce giyinin. Bol miktarsa su için ve koltuk altlarınıza deodorant sıkın.

7-"Salyalarım artıyor"

Belirtileri: Bazı hamile kadınlar fazla miktarsa salya üretir. Ayrıca diş etlerinde kanamalarda görülebilir. Rahatlayın bu belirtiler geçicidir ve hamilelikten sonra kaybolur.

Nedeni: Hormonlar diş eti kanamalarının arkasında yatan nedendir. Bununla birlikte aşırı salyaların nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Baş etme yöntemi: Dişlerinizi daha yumuşak bir fırça ile fırçalayın. Diyetinizdeki nişasta miktarını azaltın.

8-"Cildimde değişiklikler var!"

Belirtileri: Ciltte koyu bölgelerin oluşması, göbekte koyu bir çizginin oluşması, kollarda, göğüste, boyunda ve yüzde örümcek damarlar.

Nedeni: Vücudunuz ekstra melanin üretir ve bu da ciltte koyu bölgelerin oluşmasına neden olur.

Baş etme yöntemleri: Bu belirtiler hamileliğin ardından yok olur. Bununla birlikte bu cilt değişiklikleri tamamen ortadan kaybolmayabilir.

9-"Meme uçlarım oldukça büyüdü"

Belirtileri: Meme ucunun etrafındaki koyu bölge genişler.

Nedeni: Bu koyulaşmanın nedeni de vücuttaki fazla pigmentasyondur.

Baş etme yöntemleri: Güneşe fazla maruz kalmak pigmentasyon değişikliğinin kalıcı olmasına neden olabilir.

10"Ayaklarım yol haritası gibi"

Belirtileri: Bacaklara damarların belirginleşmesi

Nedeni: Damarlarda rahimin yaptığı basınç nedeni ile kan birikir.

Baş etme yöntemleri: Uzun süre ayakta durmayın ve bacak bacak üstüne atmaktan kaçının.

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi