Çocuklarınızın Bahar Alerjisini ?Hapşırık? Deyip Geçmeyin !!!

Hemen hemen her anne-baba biz çocuk alerji uzmanlarına yönelttikleri bir sorular dizisi vardır: Çocuklarda alerjik hastalık olur mu ve olursa sık mıdır ? 
Çocuklarda bu alerjik hastalıklar daha önceden yok muydu? 
Neden bizlerde (anne-baba) yok da çocuğumuzda var ?
Alerjik hastalıklar arttı mı, hala artıyor mu …. ? ”.

Cevap: “Evet. Alerjik hastalıklar çocuklarda sıktır ve bu sıklık artıyor. Sizde genetik olarak var olan alerjik hastalık yatkınlığı iyi bir çevrede yaşadığınız için görülmüyordu. Ama çocuğunuz bozulmuş bir çevrede (ekolojik ortam) yaşıyor ve gelişiyor. Bu nedenle çocuklarımızda alerjik hastalıklar ve astım sıklığı giderek daha da artıyor ve hastalık ağırlığı daha belirginleşiyor. Elbette bunda çevre değişikliği baş rolü oynamak yanında beslenme alışkanlığındaki değişikliklerin, stresin, sık antibiyoitk kullanımının vs rolü var……”

İlkbaharın gelmesi ile birlikte alerji mevsimi geldi. Elbette alerji her mevsim görülebilir. Kışın ev içi ortamın alerjeni olan ev tozu akarı alerjisi vardı.

Havaların ısınması ile birlikte dışarıda yaşamaya başladık ve yeni bir alerjen türü ile karşılaşacağız:
Polenler ve polen alerjisi. Tabiatta yeşil ortamı sağlayan bitkilerin (çayır, çimen, ot, ağaç..) üremesinde rol oynayan erkek gametleri olan polenler çevremizi kaplayan havada bulunmaya başladı. Bu nedenledir ki polen alerjisine bağlı saman nezlesi, bahar nezlesi (= biz çocuk alerji uzmanları buna alerjik rinit deriz), alerjik göz nezlesi (buna da alerjik konjoktivit deriz) ve polene bağlı astımlı çocuklar görülmeye başladı.

Bu çocuklarda bahar alerjisinde görülen en tipik bulgular ;burun tıkanıklığı, hapşırma, su gibi burun akıntısı, gözlerde yanma/sulanma, kızarıklık halidir. Bu bulgular haftada dört günden fazla ve tekrarlayıcıdır. Alerjik burun yakınması olan bu çocuklarda astım normalden 4-8 kat yüksektir. Yani polene bağlı astım bylguları da vardır. Olasılıkla da bu bulgular çocuklarımız da bu yıl daha ağır geçecek. Burada çok önemli tehlike var: Bunlardan ilki ve en önemlisi; alerjisi olan bu çocuklarımızın sıradan bir üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlanarak hekimler tarafından sürekli gereksiz öksürük, nezle ilaçları ve antibiyotiklerle tedavi edilmesi.

Hatta daha da vahimi bu çocukların erişkin göğüs hastalıkları, Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları vs uzmanları tarafından izlenmeleri. ikinci bir tehlike ise alerjik çocuklarımızın tedavisinde kullanılan ilaçların gerekenden daha fazla ve bilinçsizce kullanılmasıdır.

Bu nedenle lütfen bu mevsimde sık ve süregen nezle-grip yakınması olan çocuklarınızda alerjik hastalık olabileceğini düşünün. Öküsürük yakınması olan ve can sıkıcı boyuta ulaşan çocukarda hele doktorunuz "bronşit" teşhisi koymuşsa alerjik astım olabileceğini düşünün. Bir başka yönü de düşünün: Tüm bu çocukluk çağı alerjik hastalıklarının erken teşhis konulduğu ve uygun izlendiği takdirde çok kolay tedavi edilebileceğini, yaşam kalitesini arttıracağını ve hiç bir zarar görmeyeceğini de bilin. Lütfen bu durumda bir çocuk alerji uzmanına başvurun. Burun alerjisi olan bir çocukda alerjik astımın da çok yüksek sıklıkta olabileceğini ve bu nedenle alerjinin buruna mahsus kalmayacağını unutmayın. Burun alerjisi olan bir çocuğun Kbb uzmanı değil, öksüren bir çocuğun göğüs hastalıkları uzamanı değil ... bir ÇOCUK ALERJİ UZMANI izlemelidir.


Çevrenin verdiği engellenemeyen şanssızlığı bir de siz çocuklarımıza yaşatmayın.

Çünkü onlar herşeyimiz, geleceğimiz, neslimiz.....

Prf. Dr. Hasan YÜKSEL
Celal Bayar Üniversitesi, Tıp Fakültesi
Çocuk Alerji Bilim Dalı ve Solunum Birimi


http://www.cocukalerjiklinigi.com/

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

En Çok Okunan Yazılar

Çocuklarda Geniz Eti (Adenoid) Sorunları

Geniz Etinin Nerede Bulunur ve Görevi Nedir ? ... » Devamını Okuyun!

Çocuklar Neden Sık Hasta Olur?

Çocuklar Neden Sık Hasta Olur?... » Devamını Okuyun!

KİSTİK FİBROZİS ve ÇOCUK

Genetik geçişlidir ve bozukluk olan gen 1989?den bu yana bilinmektedir... » Devamını Okuyun!

Allerji Nedir?

Allerji vucudumuzun bağışıklık sisteminin çevremizde bulunan ve zararlı olmayan bazı maddelere karşı, ki bunlara allerjen denir, aşırı şeklide ve ano... » Devamını Okuyun!

Çocuklar ve Bahar Allerji ve Astım Açısından Ne ifade Etmeli ?

Yani bahar aylarında görülen polen alerjisi, sadece göz kaşıntısı ve hapşırma olan basit bir hastalık değildir. Bu nedenle hapşırık deyip geçmek çok a... » Devamını Okuyun!

ÇOCUKLARDA GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ

Gastroözofageal reflü bebeklerde sık olmasına karşın bu yaş grubunda çoğunlukla fizyolojik (olağan) bir durumdur ve hayatın ikinci yılında kendiliğind... » Devamını Okuyun!

Alerji Aşıları (immunterapi) ?

ALERJİ AŞILARI (İMMUNOTERAPİ) NEDİR?... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi