Hamilelikte Sağlıklı Detoks İçin

Detoks nedir?

Detoks toksinlerden arınma demektir.

Bir toksin, vücuda zararlı etkileri olan hastalıklara, alerjilere veya genel bir hastalık hissine sebep olan herhangi bir madde olabilir. Bu toksinleri; sudan, yemekten veya havadan alabiliriz.

Vücudumuzun doğal detoksifikasyon mekanizmaları tüm hızıyla çalışır, terlemek, idrar yapmak ve dışkılamak gibi... Dolayısıyla vücut doğal olarak sürekli kendini detoks yapar.

Sağlıklı bir bireyin savunma sistemi bu toksinlerle baş edebilecek kapasitededir. Hamilelik döneminde bireyin detoksifikasyon yapan sistemlerinin düzgün çalışması çok önemlidir.

Son yıllarda detoks kavramı çok çarpıtılarak, yanlış yöntemlerle uygulanmaktadır.

1 hafta boyunca sadece sıvı ile beslenmek, meyve kürleri ile detoks yapmak, bağırsak temizleme işlemleri, hayvansal yiyecekleri hiç tüketmemek ve sağlık kampı adı altında bir otele uzun süre kapanıp yanlış beslenme uygulamak bunlardan bazılarıdır.

Birçok insan sağlığına kavuşmak adına uyguladığı bu yöntemlerle sağlığından da olabilmektedir ve bu yöntemlerin hiçbir bilimsel dayanağı da yoktur.

Sağlıksız detoks programları kişinin sağlığını bozar, hormon dengesini bozar ve hamile kalmayı olumsuz etkileyebilir. Hamile bir kişinin ve bebeğinin hayatını tehlikeye sokabilir.

Hamilelikte sağlıklı detoks  için:
Antioksidan vitaminler içeren besinlerin alımına daha çok özen gösterin.
Besinleri pişirme ve hazırlama yöntemi olarak kızartma ve kavurma, direkt ısıda pişirme yöntemleri uygulamayın.
Rafine edilmiş şeker kullanımı yerine tam tahıl ürünleri ve kuru baklagilleri tercih edin.
Her öğün taze sebze ve meyve tüketin.
Günde 8-10 bardak su için veya çay ve kahve dışındaki içecekleri bol tüketin.
Düzenli egzersiz yapın. Böylece ter bezlerinin düzenli çalışarak toksinleri atmasını sağlamış olursunuz.
Sağlıksız tek tip besin içeren Detoks diyetlerini hamileler ve hamile kalmayı planlayanlar asla uygulamamalıdır.

Sağlıklı ve kişiye özgü olarak diyetisyenler tarafından hazırlanan, her yiyecek grubundan yiyeceği yeteri kadar içeren  detoks diyetleri hamileler ve herkes tarafından uygulanabilir.

Ancak, sadece meyve sebze sularından oluşan, hayvansal yiyecekleri içermeyen, sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek sağlıksız detoks diyetlerini hiç kimse uygulamamalıdır.

Özellikle de hamile ve emziren bayanlar, yaşlılar, gelişme dönemindeki çocuklar, ergenlik dönemindeki gençler, bünyesi zayıf kişiler, sağlık durumu iyi olmayanlar kesinlikle bu tür sağlıksız detoks diyetlerini uygulamamalıdır.

Sağlıklı Detoks diyetleri özellikle kimler için önerilebilir?
Yoğun stres altında yaşayanlar
Olumsuz iş koşulları altında çalışanlar
Hamileler ve hamilelik planlayanlar
Sigara ve alkol kullanalar
Sağlıklı beslenemeyenler (öğün atlayanlar, ev dışında fast-food ağırlıklı beslenenler vb)
 

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

En Çok Okunan Yazılar

GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi