Tavsiye Edilenler

« tümünü görüntüle

Sokakta Çalışan Çocuklara Yardım Derneği

Faaliyetlerimiz

Dernek sokaktaki çocuklar sorunun kamusal alanda bir sorun olarak belirmeye başladığı bir dönemde 1999 yılından itibaren gönüllü bir grup olarak başlayan çalışmaların 2003 yılında kurumsallaşması kuruldu. Dernek Tüzüğüne bakıldığında da görülebileceği gibi, bu sorunun çözümünün esas olarak kamunun önderliğinde ve kamuyla işbirliği çerçevesinde çözülebileceğine olan inanç üzerinden kuruldu. Bu nedenle Dernek baştan beri bağımsız faaliyetleri yanında yerel, ulusal ya da uluslar arası çalışmalarında esas olarak SHÇEK Beyoğlu 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi ile işbirliği içinde gerçekleştirdi.

 Dernek çalışmalarını esas olarak sokakta çalışan, sokakta çalışma riski içinde bulunan çocuklar ve aileleri üzerine yoğunlaştırmaktadır. Bu çocukların gerek ev içinde ve gerek sokakta karşılaştıkları şiddet, ihmal, davranış bozuklukları gibi birçok toplumsal sorunla karşı karşıya oldukları bilinmektedir. Ağır iklim koşulları,  organize suç örgütleri, alkolikler, yetersiz beslenme, bulaşıcı hastalıklar, gece kulüpleri-barlar, fiziksel-psikolojik-zihinsel diğer birçok risk arasında sayılabilir. Bu risklerin sonunda çocuklar, eğitimden uzak kalma, kişilik bozuklukları, davranış bozuklukları, gelişim geriliği, psikolojik yıpranma da riskler arasında sayılabilir.

 
Dernek olarak çalışmalarımızdaki amaçlarımızdan biri de İstanbul’da korunmaya/bakıma muhtaç çocukların fiziksel, ruhsal ve sosyal tehlikelerden uzak, her türlü hakların gözetildiği, güvenli ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini, ebeveynleri tarafından ekonomik sömürü aracı olarak görülmeden ve çocukça yaşamalarına olanak sağlayarak topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Yaptığımız uzun süreli çalışmalar sonucunda özellikle sanatsal atölye çalışmalarında çocukların büyük başarı gösterdikleri, uyum içinde çalıştıkları, organizasyon oldukları, yaratıcı yönlerini geliştirdikleri, grup çalışmalarında uyumlu oldukları gözlemlenmiştir.

Tüm yaptığımız çalışmalar sonunda kişilerin üretime pozitif katılmaları, çocukların yararına bir şeyler yaparken onların da işin içine katılmaları, sokakta çalışan, çalıştırılan ve yardıma muhtaç çocukların üretim süreçlerine kişisel yaratıcılıkları ve yeteneklerinin gelişimini sağlamak, aynı zamanda ileride aile bütçelerine katkıda bulunabilecek bilgi ve becerilere sahip olmaları hedeflenmektedir.

Derneğimiz geçmişte Beyoğlu 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne yardım amacıyla kurulmuş olup, halen yapılan birçok çalışmada aynı hedef gözetilmektedir.
 

Esin SEVGİN

Sokakta Çalışan Çocuklara Yardım Derneği Başkanı

 
Resmi adresi: Dereyolu Sultanşah Sokak No: 10 Okmeydanı

İrtibat adresi: Tepebaşı Akarca Sokak No: 39, Beyoğlu

34430 İstanbul

Turkey


Y. Esin Sevgin – Dernek Başkanı:
esevgin@iski.gov.tr
 
 

» Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Sokakta Çalışan Çocuklara Yardım Derneği

Çocukların sokakta olmaması, çocuklara özgü mekanlarda olması için çalışıyoruz.... » Devamını Okuyun!

Erken Büyüyen Çocuklar Dr.Erdal ATABEK

Karşımda sessizce oturan, bir yanı küçük bir çocuk, bir yanı olgun bir insan olan genç kıza bakıyorum. Nasıl da yalnız, nasıl da kendi sınırlarına çek... » Devamını Okuyun!

Playland

Samanyolu Oyuncak Firması tarafından kurulan Playland oyun alanlarında, çeşitli oyuncular yer alıyor. Çalışma Saatleri: 10:00-22:00 saatleri arasında... » Devamını Okuyun!

Merhaba Bebek (Sinem Olcay Kademoğlu)

Merhaba Bebek Merhaba Bebek, Sinem Olcay Kademoğlu... » Devamını Okuyun!

Erkanlı At Çiftliği

İstanbul?dan 60 km uzaklıkta, Marmara Denizi?ne 10 dk mesafedeki Erkanlı Country Resort, Spa & Riding Club, eğlence ve rahatlığı, spor ve sağlıklı ya... » Devamını Okuyun!

İyi Cüceler

Biz çocuk kitapçısıyız. Mağazamızdaki her şey çocuklar için.... » Devamını Okuyun!

Cavidan Hanım Çiftliği

Hedefimiz, tüm ziyaretçilerimizin memnuniyetidir. Şehir ve çalışma hayatının getirdiği bazı olumsuzlukları azaltabilmek için, rahatlatıcı, sağlığa des... » Devamını Okuyun!

Çocuklar Yararına Kurulan Vakıf ve Dernekler

Araştırma, Eğitme Ve Kazandırma Vakıfları... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi