66 aylık çocuk okul olgunluğuna sahip olabilir !

 

66 aylık çocuk okul olgunluğuna sahip olabilir

Uzm. Funda Ayra, okul öncesi dönemde çocuğun alt yapısının hazırlanıp, okul olgunluğuna eriştikten sonra birinci sınıfa başlaması gerektiğini söyledi.

Yeni eğitim sistemi 4+4+4 ile okula başlama yaşının 66 aya indirilmesiyle birlikte ailelerin yaşadıkları tereddütler hakkında bilgi veren Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Uzm. Funda Ayra, her çocuğun gelişiminin kendine özgü olduğunu, 66 aylık ya da 72 aylık çocukların uzman tarafından değerlendirilmesi ve okul olgunluğuna erişmeleri halinde okula başlamalarında sorun olmayacağını ifade etti. Okul olgunluğu tam okulların açılması sırasında ebeveyni ilgilendiren, endişelendiren ve hakikaten karar vermesini gerektiren bir süreci yaşamasına neden olduğunu ifade eden Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Uzm. Funda Ayra, “Hep aklı yoran bir konu okul olgunluğu dediğimiz konu. Esasında çocukların sadece fiziksel açıdan değil, ruhsal, duygusal yönden tam anlamıyla hazır oluşunu ifade eden bir kavram yani sadece kalem tutmasının yeterli olmasından bahsetmiyoruz. Okul olgunluğu dediğimiz zaman çocuğun o çok sevdiği evinden, ailesinden, annesinden ayrı oluşu farklı bir sosyal yaşama geçecek. Çünkü hayatında atacağı kocaman bir adım bu esasında, farklı bir çevre içerisinde tek başına var olma mücadelesi gösterecek. Kendi başına bağımsız olacak, özerk olacak, özgürlüğü olacak kendine olan özgüveni, özsaygısı beraber farklı bir çevre içerisinde olmaya alışacak” dedi.

ALTYAPININ HAZIR OLMASI GEREKLİ
Birçok yerde, birçok ülkede farklı farklı okula başlama yaşları bulunduğunu, ülkemizde 72 aylık olan bu başlama yaşının 66 ay olarak değiştirildiğini söyleyen Uzm. Ayra, “Elbette çocukların, bireylerin hayata erken başlamasını o kadar iyi görürüz ama alt yapıyı hazırlayarak, çocukların hazır oluşuna dikkat ederek. Her birey 66 ayda, 68 ayda, 72 ayda, hazır olabilir mi? Bu durumda bireyden bireye, çocuktan çocuğa değişen özellikleri var. Bizim burada yaptığımız olay ebeveyni rahatlatmak adına. Çocuğumuz hakikaten 66 ayda da, 68 ayda da 72 ayda da okula bu hazırlığı gösterebiliyor mu? Okuma olgunluğuna hazır mı? Bu bireyden bireye değişir. Biraz daha desteklenmesi gereken yönler belirlenebilir eğer var ise bunlar desteklenerek çocuk zaten okula hazır hele getirilir” diye konuştu.

TUVALET ALIŞKANLIĞI BÜYÜK SORUN
Uzm. Funda Ayra sözlerine şöyle devam etti: “Okul öncesi dediğimiz o zaman dilimini çok önemsiyorum. Çünkü çocuğun başladığı birinci sınıfa ciddi anlamda hazırlığını sağlar. Bütün bu bahsettiğim ailesinden, evinden, ortamından ayrılıp sosyal yaşama geçişi, arkadaşlarıyla olan paylaşımının ve okul kurallarının, sosyal yaşamın kurallarını öğrenmesi, kendi kendine yetebilmesi lazım. Bu çocuk tuvalete de gidecek sonuçta. Bu senen yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesi de oydu biliyorsunuz değil mi? Çocukların tuvaleti kullanma alışkanlığında bir takım sıkıntılar çıktı. Çünkü henüz o yeterliliğe sahip değildiler. Bunun yanı sıra zamanı kullanması, oyunun içerisinde bir şeyler öğrenmesine çok ciddi anlamda hazırlık sağlar okul öncesi dönem.”

EĞİTİMCİLER DE DİKKATLİ OLMALI
66 ay çocukları denildiği zaman çocukların daha fazla oyuna ihtiyaç duydukları dönemde bulunduklarını açıklayan Uzm. Ayra, “Bu yaş grubu daha fazla oyun, oyunun içerisine öğrenme elbette şekiller, renkler, problemler her şey öğrenilecek ama bunlar biraz daha şarkıyla, oyunla öğrenilecek. İşte bu yaş grubuna eğitim verecek olan eğitim veren eğitmenlerinde bu bilinçte ve bu eğitim bilgisine yeterliliğine sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yaşın gelişimsel özellikleri neler olduğunu bilerek yaklaşmak o çocukların konsantrasyon, adaptasyon sürelerinin ne kadar olduğunu, neyi ne kadar ne zamanda yapabileceklerinin bilgisine sahip olmak çocuklara ulaşmayı ve başarıyı çok daha fazla sağlayacaktır” diye konuştu. 
(İHA)

» Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

ÇOCUK GELİŞİMCİ KİMDİR?

ÇOCUK GELİŞİMCİ KİMDİR?... » Devamını Okuyun!

Kreş Parası Devletten

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın istihdamını arttırmak için devrim gibi bir çalışma hazırlıyor.... » Devamını Okuyun!

Özel Eğitime ´4+4+4´ Düzenlemesi Geldi

Özel eğitime ´4+4+4´ düzenlemesi geldi... » Devamını Okuyun!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı´ndan ´Aile Danışmanlığı´ Projesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alan... » Devamını Okuyun!

Sömestr 3´e Çıktı, İlk Yıl 100 Saat Ders Yok!

MEB, 3 sömestr uygulamasına geçiyor. Gelecek yıldan itibaren öğrenciler 3 ayda bir tatil yapacak. ... » Devamını Okuyun!

Hangi mezunlar, aile danışmanı merkezlerinde çalışabilecek?

Aile danışma merkezlerine ilişkin yönetmelik 4 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.... » Devamını Okuyun!

Kepçe kulak okula başlamadan tedavi edilmeli

Bu sorun, çocukların psikolojisini ve başarısını olumsuz etkileyebiliyor.... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi