Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilmeli?

Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilmeli?
Her annenin çocuğu kendisine eşsiz, mükemmel, özel ve değerlidir. Çalışmaya başlayacak olan anneler de çocuklarını emanet edecekleri kişileri çok dikkatli seçmek zorundadırlar. Bu hususta dikkat edilecek şeyleri sıralayacak olursak:
1-Her aile için çocuğuna bakıcı olacak kişide aradıkları özellikler farklıdır. Siz de aradığınız özellikleri belirlemelisiniz.

2-Anne ve baba bu konuda ortak karar içinde olmalıdır ve bakıcıyı birlikte seçmelidir.

3-Seçilen bakıcıyı iyi gözlemlemek gerekir. İmkan varsa bakıcı araştırılmalıdır,  eski çalıştığı yerlerden, komşularından nasıl biri olduğu hakkında bilgi alınabilir.

4-Çocuğun kendi evinde bakılması daha iyi olabilir. Böylece çocuğun düzeninde bir değişlik olmamış olur, çocuk kendini güvende hisseder.

5-Anne çalışmaya başlamadan önce bakıcı ve çocukla birlikte vakit geçirmesinde fayda var. Hem çocuk hem de bakıcı alıştıktan sonra işe başlanabilir. Çocuğun da anneden ayrı kalması daha kolay olacaktır.

6-Çocuğa bakıcı bakıyor diye onunla ilgilenmeme gibi bir durum söz konusu olmamalı, anne-baba akşamları çocukla vakit geçirmeli, onun bir ailesi olduğunu çocuğa unutturmamalıdır. Tabiki annenin yerini hiç kimse alamaz, fakat anne-baba ve çocuk arasında iletişim kopukluğuna izin verilmemelidir.
 
7-Ülkemizde eğitimli bakıcı bulmak biraz zor olsa da, seçilen bakıcının kendini geliştirmiş ve eğitime açık biri olmasını göz önünde bulundurmak gereklidir.

8-Bakıcı, sadece çocuğun temel ihtiyaçlarıya ilgileniyor olmamalı. Çocuğa sevgi verebilmelidir. Ayrıca çocukla kaliteli zaman geçirmek adına eğitici oyunlar da oynamalıdır.


*Unutmamak gerekir ki, çocukların gelişimlerinde bireylerin ya da olayların kalıcı olumlu ya da olumsuz etkileri vardır...

 

» Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

ÇOCUK GELİŞİMCİ KİMDİR?

ÇOCUK GELİŞİMCİ KİMDİR?... » Devamını Okuyun!

Kreş Parası Devletten

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın istihdamını arttırmak için devrim gibi bir çalışma hazırlıyor.... » Devamını Okuyun!

Özel Eğitime ´4+4+4´ Düzenlemesi Geldi

Özel eğitime ´4+4+4´ düzenlemesi geldi... » Devamını Okuyun!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı´ndan ´Aile Danışmanlığı´ Projesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alan... » Devamını Okuyun!

Sömestr 3´e Çıktı, İlk Yıl 100 Saat Ders Yok!

MEB, 3 sömestr uygulamasına geçiyor. Gelecek yıldan itibaren öğrenciler 3 ayda bir tatil yapacak. ... » Devamını Okuyun!

Hangi mezunlar, aile danışmanı merkezlerinde çalışabilecek?

Aile danışma merkezlerine ilişkin yönetmelik 4 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.... » Devamını Okuyun!

Kepçe kulak okula başlamadan tedavi edilmeli

Bu sorun, çocukların psikolojisini ve başarısını olumsuz etkileyebiliyor.... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi