» Festival / 15.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali

15.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali
Tarih : 3.05.2012, Perşembe
Saat :
Mekan : Marmara Forum
Katılım : Ücretsiz

» Bu Etkinlik Hakkında Bilgiler

Dünyanın en seçkin kuklalarını İstanbul’da buluşturacak olan 15.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bu yıl 15’inci yılını 13 farklı ülkeden seçkin grupları ağırlayarak kutlayacak.
Cengiz Özek’in sanat yönetmenliğinde 3 -13 Mayıs 2012 tarihleri arasında pek çok farklı mekanda düzenlenecek festival, masa kuklasından ipli kuklaya, gölge oyunundan video performanslarına, gelenekselden moderne, zengin içeriğiyle seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Festival kapsamında iki sergi , konferans ve workshop da yer alıyor.

15.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bu yıl, yaptığı araştırmalarla “Geleneksel Türk Tiyatrosu”nun genç kuşaklara kalmasını sağlayan ve “Karagöz” adlı kitabıyla Karagöz geleneğini ölümsüzleştiren ünlü edebiyatçı Cevdet Kudret anısına düzenleniyor. Ayrıca festivalin Onur Ödülü günümüzün en iyi tasvir yapımcıları arasında yer alan ve kukla sanatını yeni kuşaklara sevdiren Ali Kıyak’a verilecek.
Kukla Festivali 15’inci Yılında Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, Kukla İstanbul, Kozzy Kültür Merkezi, AFL Kültür Merkezi-Göztepe, Caddebostan Kültür Merkezi, Kenter Tiyatrosu, Pera Müzesi, Oyuncular Sahnesi, Maya Sahnesi, İstanbul Metrosu – Taksim Girişi, Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi Forum İstanbul, Başakşehir Kültür ve Sanat Merkezi, Marmara Forum ve İstanbul sokaklarında şehri renklendirecek.

Festival, İtalyan Kültür Merkezi’nde İtalya’nın en beğenilen kukla gruplarından Walter Broggine’nin ölmek isteyip, bir türlü ölemeyen kuklanın başına gelen komik olayların sahnelediği Solo adlı performansla açılışını yapıyor.

Bu yıl birbirinden çok özel grupları ağırlayan festivalde ABD’den Company Scoot Land modern varyete şovu, Kolombiya’dan El Bau de la Fantasia masa kuklası tekniği, Peru’dan Jose Navorro yerel özelliklerini içinde barındıran ipli kukla tarzındaki A la Carte adlı varyete, kuklanın başkenti sayılan Çek Cumhuriyeti Prag’tan Karromto grubunun ipli kukla tekniğindeki inanılmaz görsellikteki sirki, Hollanda Lichtbende adlı grubun dev ekranda şiirsel gölge oyunu, Singapur’dan Mascots and Puppets Specialists grubun pırıltı ve ışıltılarla dolu varyete tekniğindeki gösterisi, Fransa’dan insan ve kukla ilişkisini mükemmel bir görsellikle seyirciyle paylaşan Rue Barree grubu, Romanya’nın köklü kukla tiyatrolarından Tandarica’nın Voltaire’in Candite adlı eserinden hareketle hazırladıkları, büyüklere yönelik, zaman zaman cinsellik kokan, eğlenceli oyununu, Şili’den Teatrapo grubunun tango yapan şuh ve cilveli kuklası, İspanya’nın Titeres Cachirulo grubundan masa kuklası tekniğinde enerjik kuklaları Ole Ole yer alıyor.

Ayrıca bu yıl ülkemizde Çin yılı olması nedeniyle Pekin Gölge Tiyatrosu, festivale çok özel bir gölge oyunuyla konuk oluyor. Türkiye’den ise Tiyatro Tem, Alem Buysa Kral Übü ve Lahana Sarma; Ahşap Çerçeve, Dona Rosita’nın Dokunaklı Güldürüsü, Hamlet; Semaver Kumpanya’dan uzun yıllardır sahnelerde kalan Hoca Nasrettin; Bülent Aksu’dan modern bir Karagöz uyarlaması; Kültür AŞ. Gösteri Sanatları Merkezi’nin sahnelediği Leyla ile Mecnun adlı halk hikayesi , Trup adlı grubun son oyunu Küçük Bir Kukla Süiti; Tiyatro Yeniden’den Küçük Prens ve Çiçek’i, Cengiz Özek Gölge Tiyatrosu’ndan dünyada bir çok ödüle layık görülen, Büyülü Ağaç ve Çöp Canavarı adlı modern yaklaşımlı Karagöz gösterileri yer alıyor.

Festival kapsamında, Cengiz Özek’in özel koleksiyonundan seçkiyle Endonezya Gölge Tiyatrosu’nun seçkin örneklerinden oluşturulan “Java’nın Sülieti” Forum İstanbul’da ilgilileriyle buluşuyor. Dünyanın en tanınmış kuklacılarının fotoğraflarını çekerek büyük ve önemli bir fotoğraf arşivi oluşturan Mario Foli, Türkiye’den de Hayali Torun Çelebi ve Cengiz Özek’in fotoğraflarını arşivine eklemişti. İşte bu büyük fotoğraf sanatçısının çalışmalarını merak edenler için “Mario Foli-Kukla ve Kuklacı “başlıklı sergisini İstanbul Taksim metrosunda yürüyen yol katında görebilecekler.
Konferans kapsamında ise festivalin konuğu Romanya’dan Mrs. Carmen Stanciu . “Dünya Kuklası” üzerine vereceği konferans Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü’nde gerçekleşerek festivali renklendirecek.

» Bu Etkinliğe Ait Fotoğraflar

» Bu Etkinlikler de İlginizi Çekebilir

15.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali

Dünyanın en seçkin kuklalarını İstanbul?da buluşturacak olan...

» Ayrıntılı Bilgi!

Çocuk Oyunları

Çocuk Tiyatrosu 2011 - 2012 Tiyatro Sezonu Çocuk Oyunları...

» Ayrıntılı Bilgi!

15.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali

Dünyanın en seçkin kuklalarını İstanbul?da buluşturacak olan...

» Ayrıntılı Bilgi!

Etkinlikler Takvimi

Yakında gerçekleştirilecek bazı etkinlikler ile ilgili Önerilerimize aşağıdaki linklerden ve ilerleyen tarihlerdeki diğer tüm etkinler için gerekli bilgilere etkinlik takvimizden ulaşabilirsiniz.
Hayal Ettiğim Dünya (Müzikal)
07.04.2012, Cumartesi
Uluslar arası Lösemili Çocuklar Haftası
28.05.2011, Cumartesi
Yeryüzünde Bir Gün projesi
22.04.2012, Pazar
Mayıs 2022
Etkinlikleri Liste Olarak Göster
Pzt Sal Çar Per Cu Cts Pzr
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi